Máme pro vás nové e-booky zdarma, ať slouží ✨ Látky a kurzy najdete na stránkách www.materialistic.cz

První šicí stroj - jak vybrat stroj pro šicí začátečníky

Začít šít je možná ten nejlepší nápad vůbec. Alespoň my z Materialistic si to myslíme. Šicími začátky jsme provedli tisíce lidí (nepřeháníme - kurzy šití děláme v Praze od roku 2016 a máme skoro každý den plno). Víme, s čím se začátečníci při šití potýkají a stejně tak víme, které šicí stroje jim můžeme doporučit.

 

Nejlevnější šicí stroj (který dává smysl)

Za nás jsou to stroje mezi čtyřmi a pěti tisíci. Najdete na trhu i levnější stroje, ale stroje za dva tisíce nám smysl nedávají. Chcete stroj, který bude mít důležité součásti vnitřní mechaniky z kovu (čím víc plastu, tím nižší odolnost stroje v čase; zároveň jsou levnější stroje obecně dost slabé a můžete mít problém se seřízením stehu).

Stroje, které doporučujeme, mají základní věci, jako je rychlá výměna patky a jehly. Máte na nich běžné stehy včetně stehů pružných a celkově vám budou solidními parťáky v šicích začátcích. Tyto stroje známe velmi dobře nejen z našich kurzů. Víme, že s nimi lidé nemají problém, jsou jednoduché na obsluhu a jejich reklamace i v delším časovém období se limitně blíží nule.

Konkrétní rozhodnutí můžete odvíjet od délky záruky (Lada má delší záruku než Brother) nebo klidně sympatií k barvě či značce. Dražší BN27 má polohování šíře stehu (hodí se) a jednodušší šití knoflíkové dírky. Všechny stroje si samozřejmě u nás můžete fyzicky prohlédnout, pokud nás máte v dosahu (objednat se na konzultaci stroje v našem show-roomu na Praze 7).

 

 

Pozn: Pokud máte tak napjatý budget, že neunese Brother BQ25 nebo Ladu L30, máte v zásadě dvě možnosti. 1) Podívat se na dětské šicí stroje. 2) Koupit bazarově starou Veritasku a doufat, že bude v dobrém stavu případně ji technik zvládne seřídit (najít technika s volnými kapacitami není jednoduché a možná začněte tím, až objevíte na bazaru starý stroj). Zároveň víme, že jsou to právě staré stroje, které už často seřídit ani nejdou a dokáží začátečníka i začátečnici od šití odradit. Což je škoda. Zvažte, zda jste techničtější typ a máte chuť přicházet na kloub starému stroji.

Šicí stroje pro ambiciózní začátečníky

U šicího stroje rozhodně platí, že čím je stroj dražší, tím je v nějakém ohledu lepší.

Když začnete šít na lepším než nejlevnějším šicím stroji, půjde vám to nejspíš o trochu lépe. Šicí stroje okolo deseti tisíc mají už řadu vychytávek, které zvyšují komfort šití a pomohou předcházet karambolům. Co se začátečníkům líbí hodně, je možnost šít velmi pomalým tempem. Toto zvládají elektronické šicí stroje, které začínají cenově výše, ale dokáží vám práci hodně ulehčit.

Navíc mají třeba bezpečnostní detekci zdvihu patky, která vám nedovolí šít, pokud je patka zvednutá, což oceníte nejenom při šití s dětmi. Tlačítko automatického zapošití nebo polohy jehly zase dovolí více se soustředit na samotné šití, protože v tomto ohledu stroj pracuje prakticky za vás. 

Zaujaly vás tyto schopnosti elektronických strojů? Brzy se můžete těšit na samostatný článek, ve kterém vám vysvětlíme, proč je podle nás dobré našetřit si do začátku trochu více a namísto základního stroje investovat rovnou do stroje elektronického..